POWIAT. Przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza

2016-02-10 1:49:42

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o przekroczeniu w tym roku dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych w powietrzu na Mazowszu. W powiecie legionowskim zaobserwowano przekroczenia norm powietrza dla benzo(a)pirenu, oraz roczne i dobowe przekroczenia norm pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.

Ogłoszony ALERT I poziomu nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy spodziewać się wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Zaleca on, aby osoby, zwłaszcza z grupy wrażliwej, czy uprawiające sport na zewnątrz, były bardziej świadome, że mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym, wczesną wiosną i późną jesienią. To właśnie wtedy powinniśmy najbardziej uważać.

W Legionowie najgorzej

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który zajmuje się pomiarem poziomów zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Z opublikowanych właśnie wyników wynika, że wszystkie gminy powiatu legionowskiego są narażone na przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych w powietrzu. Najczystszą, jeśli chodzi o jakość powietrza z gmin, jest jednak Serock. Tu wg tabeli odnotowuje się „tylko” 24-godzinne przekroczenia norm dla pyłów zawieszonych PM10. Natomiast dla gmin Wieliszew, Nieporęt i Jabłonna występują 24-godzinne przekroczenia norm pyłów PM10 oraz roczne PM2,5. W najgorszej sytuacji znajduje Legionowo. Tutaj przekroczone normy pyłów PM10 są zarówno 24-godzinne, jak i roczne, oraz roczne dla występującego w powietrzu pyłu PM2,5. Ponadto, zaobserwowano przekroczenia norm powietrza dla benzo(a)pirenu dla całego województwa, oraz dwutlenku azotu w niektórych gminach. W 2016 roku na Mazowszu prognozowane jest przekroczenie ALERTÓW I i II poziomu, co oznacza w pierwszym przypadku ryzyko, a w drugim już przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu. Warto również dodać, że istnieje 4-stopniowy poziom ALERTU.

Miasta i gminy dla których stwierdzono ryzyko  przekroczenia norm. Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Miasta i gminy dla których stwierdzono ryzyko
przekroczenia norm. Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Kto powinien zachować ostrożność

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na powietrzu. Samorządy dysponują narzędziami do przeciwdziałania zbyt wysokim stężeniom substancji szkodliwych. Są to na przykład: rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego oraz czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno – letnim. Mieszkańcy mogą wesprzeć te działania, wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domów, czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego. Legionowo od końca ubiegłego roku dofinansowuje wymianę przestarzałych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, a legionowska straż miejska prowadzi stałe kontrole tego czym mieszkańcy palą w piecach. Jak zapewnia straż miejska, kontrole są prowadzone sukcesywnie, wystawiono też kilka mandatów.

oprac. DB

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *