SEROCK. Brytyjski aparat w Zegrzu

2014-12-04 12:39:12

Oryginalny brytyjski aparat sygnalizacji świetlnej z okresu II wojny światowej został udostępniony dla zwiedzających w Sali Tradycji Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Aparat sygnalizacji świetlnej został udostępniony ze zbiorów przez dowódcę batalionu zabezpieczenia ppłk. Mieczysława Hucałę, prezesa Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

Urządzenie składa się z lampy sygnalizacyjnej, podstawy trójnożnej, skrzynki z kluczem telegraficznym do nadawania sygnałów alfabetem Morse`a, źródła zasilania oraz parcianego pasa do przenoszenia zestawu. Aparat był używany również przez łącznościowców Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ten egzemplarz brał udział w operacji lądowania aliantów w Normandii podczas II wojny światowej.

Aparaty tego typu zaliczane były do tzw. pomocniczych środków łączności pola walki, które stosowało się tam, gdzie niemożliwe było nawiązanie łączności przewodowej lub radiowej. Były mniej skuteczne i bardziej czasochłonne, ale tańsze i o charakterze zapasowym. Używane powszechnie w łączności I wojny światowej, a czasie II wojny stosowane jako środek pomocniczy. Aparat można obejrzeć w Sali Tradycji Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (ul. Juzistek 2), po wcześniejszym uzgodnieniu z jej opiekunem por. Marcinem Sochoniem (22 6883 612).

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *