SEROCK. Co będzie, a czego nie nad Jeziorem Zegrzyńskim

2018-04-27 7:17:43

Według Urzędu w Serocku nad brzegiem jeziora mają powstać jedynie obiekty i urządzenia związane m.in. z ochroną przed powodzią i osuwiskami, czy transportem wodnym. Od dawna jednak powstają, na przykład w Zegrzu, osiedla. Co na to główny zarządca tego terenu i mieszkańcy?


W poprzednich numerach informowaliśmy o zamknięciu ścieżki spacerowo-rowerowej z Zegrza do Jadwisina oraz o budowie osiedla mieszkaniowego nad samym brzegiem jeziora. Wspomniane luksusowe osiedle – Portico Marina w Zegrzu (gm. Serock) ma być ulokowane na skarpie, nad samym brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego.

Wody Polskie nic nie wiedzą?

Teren linii brzegowej Jeziora Zegrzyńskiego w przeważającej większości jest administrowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które poinformowało nas, że w chwili obecnej nie ma sprecyzowanych planów co do zabudowy linii brzegowej Jeziora Zegrzyńskiego. Sposób jej zagospodarowania rozpatrywany jest dla każdej lokalizacji indywidualnie w zależności od otrzymywanych wniosków. Nie poinformowano nas jednak, jak zapatruje się na budowę osiedli nad samym brzegiem jeziora. które według ustaleń obecnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego jest chronione przed budową budynków mieszkalnych.

Nie powinni, a budują?

Urząd Miasta i Gminy w Serocku poinformował nas, że nie posiada informacji o ewentualnych planach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i prywatnych właścicieli. Choć protestujący mieszkańcy uważają, że Urząd wydał pozwolenia na budowę osiedli mieszkaniowych. Według Urzędu, możliwość zabudowy linii brzegowej w Zegrzu zależna jest od ustaleń w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, Prawa Wodnego oraz (w zakresie dopuszczonym przez prawo) od woli właścicieli ww. terenów. A ustalenia obecnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego chronią linię brzegową Jeziora przed zabudową obiektami kubaturowymi. Jak twierdzi urząd, w jej obrębie mogą być wznoszone obiekty i urządzenia związane m.in. z ochroną przed powodzią i osuwiskami, czy transportem wodnym. Oznacza to, że oficjalnie nie można budować tam mieszkań. Niestety jak widać, nie jest to do końca prawda, ponieważ osiedla jednak są tam budowane.

Ścieżka, której nie było…

Zdaniem pracowników Urzędu w Serocku, ścieżka spacerowo-rowerowa na odcinku Jadwisin-Zegrze nigdy oficjalnie nie istniała, a ścieżka dydaktyczna administrowana przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku kończy się na wysokości ośrodka szkoleniowego Geovita w Jadwisinie. Jak poinformował nas Jakub Szymański Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy Serock – W przeszłości Urząd podejmował działania zmierzające do budowy dalszego odcinka ścieżki do Zegrza brzegiem jeziora, które niestety nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Lokalizację inwestycji w tym miejscu uniemożliwił: zróżnicowany stan własnościowy gruntów prawny oraz skomplikowana rzeźba terenu. Obecnie trwają prace nad realizacją alternatywnej ścieżki dydaktyczno-krajoznawczo na ul. Juzistek w Zegrzu.

KT

Komentarze

1 komentarz

  1. Maryla odpowiedz

    Minely lata a sciezki od ul. Ogrodowej okolice przepompowni Jadwisin do Zegrza biegnacej samym brzegiem jak nie bylo tak nie ma. Nie mozna pozeolic zeby w XXI w. Jakies prywatne osoby z ul. SLONECZNA SKARPA W JADWISINIE blokowaly realizacje inwestycji dla tysiecy osob, ktore korzystalyby ze spacerow i urzadzen do cwiczen zsplanowanych na sciezce. Na calym swiecie nad brzegiem morz i zbiornikow wodnych typu jezioro miliony korzystaja z promenad tylko w Polsce macie jakis z tym problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *