SIATKÓWKA. Kadetki jak juniorki!

2017-05-30 12:51:01

Proszowice – 2015, Tomaszów Lubelski – 2016, teraz Słupsk- 2017. Kadetki LTS Legionovia po raz trzeci z rzędu w mistrzowskim złocie, powtórzyły sportowy wyczyn swych nieco starszych klubowych koleżanek – juniorek! Zespół trenera Dawida Michora, pokonał w wielkim finale słupskiej imprezy drużynę Pałacu Bydgoszcz 3:2. Brawo, brawo, brawo!

Legionowskie kadetki (rocznik 2000/2001) należały do grona faworytek rozgrywanych w Słupsku przez pięć Mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej. Szlachectwo zobowiązywało. Dwukrotnie zdobywane tytuły mistrzowskie miały swoją sportową wymowę, budziły respekt przeciwniczek , ale też i stanowiły pewne obciążenie psychiczne. Rywalki grały w myśl zasady – „bij mistrza”, oczekiwano niespodzianki, ba, nawet sensacji, a taką byłoby ściągnięcie z tronu panujących niepodzielnie w młodzieżowej siatkówce legionowianek. W gronie pretendentek do tytułu na plan pierwszy, podobnie jak wśród juniorek, wysuwał się, zespół Pałacu Bydgoszcz. „Pałacanki” nie ukrywały zresztą swych mistrzowski aspiracji. Fachowcy liczyli na finał LTS- Pałac, a w nim na… niespodziankę. Zanim do typowanego finału w Słupsku doszło obie drużyny musiały sobie poradzić z grupowymi rywalami.

Nasze kadetki rywalizowały w grupie „B” słupskich mistrzostw. Zaczęły od gładkiego, zwycięskiego 3:0 (25:11, 25:11, 25:11) z Muszyną Proximą Kraków. MVP tego inauguracyjnego spotkania została legionowska rozgrywająca Paulina Zaborowska. W drugim swoim spotkaniu zespół trenera D. Michora pokonał 3:1 (25:21, 21:25,, 25:12, 25:19) drużynę San-Pajdy Jarosław. Tym razem najlepszą zawodniczką spotkania została legionowska przyjmująca Zuzanna Górecka. Na zakończenie spotkań grupowych Legionovia pokonała 3:0 (25:23, 25:14, 25:17) APS Rumię. Tym razem statuetką MVP wyróżniono leworęczną atakującą Natalię Dąbrowską. Nasz zespół z grupy awansował z pierwszego miejsca z kompletem trzech zwycięstw i jego przeciwnikiem w półfinale słupskich mistrzostw była druga drużyna grupy „A”, czyli Dargfil Tomaszów Mazowiecki. Drugą parę półfinałową tworzyły zespoły Pałacu Bydgoszcz kontra Muszyna Proxima Kraków.

Półfinałowy mecz naszych kadetek z Dargfilem był nadspodziewanie wyrównany. Emocji nie brakowało, zwłaszcza w pierwszym secie. Rywalki prowadziły i dopiero udany finisz zapewnił Legionovii zwycięstwo. Mniej nerwowy był przebieg drugiego i trzeciego seta. Nasz zespół grający to spotkanie szóstką: Zaborowska, Parzydło, Rojecka, Dąbrowska, Górecka, Gryka, Karczmarczyk (libero) oraz z wchodzącą na zmiany Ciejką ostatecznie wygrał 3:0 (26:24, 25:21, 25:20), a MVP tego spotkania została środkowa Aleksandra Gryka ( Ola, przypomnijmy podobnie jak Z. Górecka, wywalczyła w Malborku tytuł MP wśród juniorek) . W drugim półfinale Pałac Bydgoszcz dość gładko rozprawił się z Muszyną 3:0 (25:8, 25:16, 25:14), potwierdzając swe mistrzowskie aspiracje.

Atakuje Zuzanna Górecka, podwójnie złota w tym roku. Jako juniorka i jako kadetka. Na dodatek MVP słupskich mistrzostw. Dodajmy, że razem z biało-czerwonymi juniorkami wywalczyła niedawno kwalifikacje na meksykańskie MŚ Fot. fotoMiD

Niedzielny finał, dwóch bez wątpienia najlepszych drużyn słupskich mistrzostw, był wydarzeniem emocjonującym i …” falującym”. Początkowo w tym spotkaniu rej wodził pretendent do mistrzowskiej korony. Bydgoszczanki mające w swych szeregach m.in. dwie wicemistrzynie kraju w wśród juniorek ( Monika Jagła i Małgorzata Andersohn) dość pewnie wygrały pierwszego seta, a drugiego „wypuściły z rąk” w samej jego końcówce. Legionowianki do pierwszego remisu doprowadziły dopiero przy stanie 20:20. Rywalki za chwilę ponownie uciekły na trzy oczka, ale ostatecznie przegrały seta przy serwisie Oli Rojeckiej na przewagi. UFF, było gorąco. Partia trzecia tego meczu odbywała się znowu pod dyktando ekipy trener Agaty Kopczyk, a w czwartej partii zdecydowanie dominowały legionowianki. O tytule mistrzowskim miał więc zadecydować tie-break. Emocji w nim nie brakowało. Początkowo przeważała nasza drużyna, która w połowie seta prowadziła 7:4, 8:5, aby po kilka akcjach przegrywać 9:10. Potem remis 12:12 i po powtórzonym punkcie nasze kadetki wyszły na prowadzenie 14:12. Przy drugim meczbolu, po autowym bloku rywalek, rozpoczął się w Słupsku legionowski tanieć radości. Mistrzynie udźwignęły presję, legionowskie kadetki po raz trzeci z rzędu, (po raz drugi pod kierunkiem Dawida Michora) najlepsze w kraju! W siatkówce młodzieżowej (juniorki, kadetki) LTS Legionovia rządzi w kraju. Dodajmy do tego jeszcze srebrny medal MP Under-23, i szóste miejsce legionowskich młodziczek.

Oto ostateczna kolejność słupskim MP Kadetek 2017: 1 LTS Legionovia 2. Pałac Bydgoszcz 3. Muszyna Proxima Kraków 4. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 5. Energetyk Poznań 6. APS Rumia 7. San –Pajda Jarosław 8. MOS Wola Warszawa.

Zespół kadetek LTS Legionovia, złotych medalistek Mistrzostw Polski 2017 Fot. fotoMiD

Były też indywidualne wyróżnienia słupskiej imprezy. Trzy z nich zdobyły legionowianki I tak: MVP całych mistrzostw wybrano Zuzannę Górecką, najlepszą blokującą – Aleksandrę Grykę, a najlepszą libero – Marylę Karczmarczyk.