SPACERKIEM PO MIEŚCIE. Była tu „Willa Róż”
2018-05-13 5:59:06
„Willa Róż” wyróżniała się swoją architekturą: charakterystycznym dachem i wspaniałymi werandami. Szkoda, że przed rozbiórką nie została wykonana dokumentacja tego obiektu. Widok budynku pozostanie tylko na zdjęciach i rysunkach
W 2007 roku rozebrano zabytkowy budynek przy ulicy Jagiellońskiej 18.. Liczący kilkadziesiąt lat drewniak zbudowany został na obszernej posesji przy Jagiellońskiej u zbiegu z al.3-go Maja. Pierwszymi właścicielami było małżeństwo Chodubskich-Chodyńskich.
Zachowało się zaświadczenie mówiące o tym, że :
„Adam i Marja małżeństwo Chodubscy-Chodyńscy zamieszkali w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej 15 na mocy aktu rejentalnego zawartego u Hettlingiera z dnia
2 VII 1927 roku posiadają dwie parcele w „Osiedlu Jabłonna – Gucin nabyte
z parcelacji majątku Jabłonna oznaczone nr.220 b i 221
o pow.5301 metrów kwadratowych i ma założoną oddzielną księgę hipoteczną pod nazwą „Willa Róż”. Przeszkód ze strony Urzędu Gminy Jabłonna nie ma”
Na posesji wzniesiono drewniany letniak wykorzystując budulec w postaci sosnowych drzew porastających działkę, przerobionych na bale i deski. Był to budynek parterowy z mieszkalnym poddaszem. Przestrzeń między ścianami z desek wypełniono igliwiem przesypanym wapnem a ściany otynkowano. Budynek przykryty został blaszanym dachem ułożoną w ”rybią łuskę”. Dodatkowa dekoracja to tzw. „wole oczka” w dolnej połaci dachu, od strony Jagiellońskiej. Dom miał trzy piętrowe werandy – dwie w szczytach i jedną od frontu – na które można było dostać się z obszernych pokoi na piętrze i na parterze. Właściciele i ich goście mogli na nich korzystać ze słonecznych kąpieli i świeżego, leśnego powietrza. Werandy boczne były odkryte, frontowa od Jagiellońskiej przeszklona z balkonem i ozdobiona trójkątnym szczytem. Sezon trwał od maja do października.
Projekt budowy drewnianej willi zaakceptowany został 1927 roku. W notatce sporządzonej odręcznie na projekcie możemy przeczytać:
„Projekt niniejszy jako wykonany zgodnie z ustawa budowlaną oraz wymogami architektur został zatwierdzony w dn.25 maja 1925 roku za n 18755/27/101
Stefan Netto – inz. arch. p.o architekt na pow. warszawski”
Po wojnie część posesji – u zbiegu Jagiellońskiej i 3-go Maja – została zakupiona przez pocztę. Na działce wystawiono piętrowy, murowany gmach Urzędu.
Przez kilka lat na posesji, obok „Willi Róż”, od strony Jagiellońskiej stał pawilon, w którym sprzedawano odzież a potem drewniane okna. W ulotce właściciel pawilonu informował, że okna drewniane jak i z PCV można nabyć przy ul. Jagiellońskiej 18 (przy poczcie).„Willa Róż” wyróżniała się niewątpliwie swoją architekturą: charakterystycznym dachem i wspomnianymi werandami. Szkoda, że przed rozbiórką nie została wykonana dokumentacja tego obiektu. Widok budynku pozostanie tylko na zdjęciach i rysunkach.
W miejscu, gdzie była „Willa Róż”, stanie nowy, murowany, piętrowy budynek mieszkalno-usługowy.
Tekst i rysunki: Andrzej Zalewski