Urządzamy pokój wypoczynkowy na małej przestrzeni
2019-06-30 9:08:46
1. Kuchnia w aneksie
Jednym z podstawowych zabiegów, do jakich możemy się uciec, to stworzenie pokoju z kuchnią w aneksie. Dzięki temu, przestrzeń przeznaczona uprzednio na kuchnię, będzie mogła być wykorzystana na sypialnię z niewielką częścią roboczą. W ten sposób, odgrodzimy część prywatną od części wypoczynkowej, w której będziemy podejmować gości. Aneks kuchenny, to także sposób na większy kontakt z resztą domowników. Przygotowywanie potraw, wspólne rozmowy i prace, to również forma spędzania czasu towarzyskiego.
2. Rozkładana sofa
Urządzając pokój wypoczynkowy wybierajmy meble jak najbardziej kompaktowe, a zarazem pakowne. Zrezygnujmy z leżanek, szezlongów, obszernych foteli, czy też zwykłych kanap i sof narożnych. Wybierzmy te, które posiadają funkcję spania, jak również skrzynię na pościel. Unikajmy tapczanów, które pozbawią pokój ciepła domowego oraz porzućmy pomysł stylowych, ogromnych sof typu Chesterfield. Rozkładane sofy lub kanapy dadzą także możliwość ugoszczenia bliskich i znajomych.
3. Stół rozkładany
Kolejnym ważnym elementem pokoju wypoczynkowego w niewielkim mieszkaniu jest stół, przy którym spożywane będą wspólnie posiłki. Choć początkowo zrezygnowanie z niego wydaje się dobrym pomysłem na rzecz stolika kawowego lub ławy, finalnie okazuje się, iż brakuje miejsca na podanie potraw. Stół umieścimy na granicy aneksu i kuchni. Taki zabieg spowoduje częściowe rozgraniczenie przestrzeni, a także ułatwi serwowanie posiłków. Jeśli planujemy przyjmować dużo gości, wybierzmy stół ze składanymi bokami, lub rozsuwany. Jeśli przeznaczony będzie on głównie dla nas, wybrać możemy składany stolik mocowany do ściany lub inny niewielki zaspokajający nasze potrzeby.
4. Niskie, jasne meble
Urządzając niewielki salon wybierajmy meble o jasnych kolorach. Białe, jasnobeżowe, sosnowe itp. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziemy się czuli przytłoczeni przez ponure meble. Ciemne wyposażenie, to także optyczne zmniejszenie przestrzeni, jak również jej przyciemnienie. Wybierzmy zatem meble niskie, ale pakowne. Jeśli zdecydujemy się na wysokie regały lub szafki, wybierajmy te z przeszkleniem, które nada meblom lekkości. Przy dostosowywaniu wyposażenia, pamiętajmy o zachowaniu ich funkcjonalności, jak i naszej wygody.
5. Światło
Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, to jedna z najważniejszych rzeczy. Nie ograniczajmy się tylko do jednego punktu świetlnego. Tradycyjny, pojedynczy żyrandol na środku pokoju, może okazać się niewystarczający. Jeśli zdecydujemy się na połączenie kuchni z salonem, pamiętajmy o dopasowaniu oświetlenia zarówno do prac w kuchni, jak i do spędzania czasu w części wypoczynkowej. Dobrym pomysłem jest stworzenie co najmniej dwóch sekcji oświetlenia. Jedna z nich przeznaczona byłaby do zapewnienia światła w aneksie, druga zaś do salonu. Takie rozwiązanie pozwoli rozdzielić przestrzeń poprzez grę świtałem.
Pamiętajmy, pokój wypoczynkowy w niewielkim mieszkaniu też może być funkcjonalny i pozornie obszerny. Odpowiedni dobór mebli, zagospodarowanie przestrzeni, jak również oświetlenie potrafią zdziałać cuda.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ogłoszeniowym Sprzedawacz.pl (http://sprzedawacz.pl/nieruchomosci/m_mazowieckie/)
2 komentarze
Najważniejsze to dobre meble. Sama mam pojemne szafy i rozkładany narożnik z Gala Collezione . Ładnie wygląda i jest świetnej jakości, a jak przyjadą goście to jest gdzie ich położyć 🙂
Nie do konca bym się zgodził, bo chociaz mieszkanie mam małe to mam narożnik z allmeblo. Trochę miejsca zajmuje, ale tez bardzo dużo się w nim miesci i przede wszystkim jest mega wygodny.