Uzależnienie od leków, a praca zawodowa
2023-03-24 5:40:38
Przyczyny uzależnienia od substancji psychoaktywnych
Lekomania, czyli uzależnienie od leków, objawia się nadmiernym przyjmowaniem substancji, które szkodzą człowiekowi. Leczenie uzależnienia (https://medjol.pl/leczenie/lekomanii) jest możliwe, o ile pacjent zda sobie sprawę z tego, że ma problem. Bezpośrednich przyczyn lekomanii może być wiele. Stres związany z pracą, niskie wynagrodzenie, brak satysfakcji, konflikty z szefem lub współpracownikami to jedynie początek długiej listy powodów, które mogą wywoływać stany lękowe. Oczywiście wpływają na to również wydarzenia z przeszłości, depresja, różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i choroby, a także brak kontroli nad przyjmowaniem zapisanych leków, co również prowadzi do uzależnienia. W niektórych przypadkach (zawody medyczne czy farmacja) dostępność substancji takich jak opioidy czy benzodiazepiny w miejscu pracy staje się kusząca. Jeżeli zauważasz niepokojące objawy, skontaktuj się ze specjalistami z https://medjol.pl/, którzy pomogą Ci w trudnej sytuacji i powiedzą, jakie dalsze kroki należy podjąć.
Skutki lekomani w miejscu pracy
Wiele osób walczy z chorobami psychicznymi, lękami czy innymi dolegliwościami i stara się cały czas być aktywnymi zawodowo. Jest to jak najbardziej możliwe, jeżeli leki przyjmowane są pod kontrolą lekarza i pacjent nie zażywa kolejnych, większych dawek. Jakie mogą być skutki przyjmowania różnego rodzaju leków i chodzenia do pracy? Zmniejszenie wydajności pracownika, częste absencje, niestabilność emocjonalna, trudności w koncentracji, pogorszenie relacji z klientami lub współpracownikami. Warto pamiętać, że osoby uzależnione często wypierają nałóg. Nie chcą sięgnąć po fachową pomoc, którą znajdą na przykład tutaj: https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-warszawa, jednocześnie doprowadzając stopniowo siebie do życiowego upadku. Więzi rodzinne czy na stopach koleżeńskich w pracy ulegają zniszczeniu, a brak kontroli nad własnym zachowaniem i przychodzenie odurzonym prowadzi najczęściej do rozwiązania umowy.
W przypadku prac, związanych z obsługą maszyn i urządzeń, kierowaniem pojazdów lub wykonywaniem innych prac wymagających skupienia uwagi, rozproszenie wynikające z dobrowolnie przyjmowanych substancji w za dużych dawkach może skutkować wypadkiem, a nawet śmiercią. Ważne jest, by pacjent, któremu przepisano silne leki o właściwościach uzależniających, poinformował pracodawcę, że przyjmuje takie środki, a na czas oswajania organizmu zaprzestał wykonywania trudnych obowiązków lub całkowicie z nich zrezygnował i pozostał na zwolnieniu lekarskim.