Wykręcanie urwanych świec żarowych – czy warto wymieniać świece żarowe na własną rękę?

2020-02-18 6:41:42
Mówi się, że bez samochodu, jak bez ręki. Tym bardziej, kiedy nagle coś się zepsuje. Niestety, samochód to skarbonka bez dna i wiele osób próbuje na własną rękę go naprawiać. Czy jednak samodzielna reperacja auta, szczególnie w przypadku silników wysokoprężnych, zawsze wychodzi właścicielom aut na dobre? Dlaczego samodzielne wykręcanie urwanych świec żarowych w silnikach Diesla może narobić więcej szkody, niż pożytku?

 

Świece żarowe – objawy

Jak właściwie poznać, że coś złego dzieje się ze świecami żarowymi? Przede wszystkim samochód będzie miał problemy z odpaleniem, a na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka, przypominająca spiralę. Dodatkowo podczas pracy silnika, możesz odczuwać nienaturalne drgania, to także może świadczyć o uszkodzeniu świec żarowych. Oczywiście nie oznacza to, że taka awaria uniemożliwi Ci jazdę. Uruchomienie auta przy zepsutych świecach żarowych jest trudne do zrobienia szczególnie zimą, przy minusowych temperaturach, ale nie niemożliwe. Dzięki świecom żarowym w silnikach wysokoprężnych, dochodzi do sprężenia powietrza i wzrostu temperatury, na skutek wysokiego ciśnienia, po czym następuje samoczynny zapłon. Przy zimnej aurze jest trudniej podnieść gwałtownie te temperaturę, dlatego odpalenie auta z awarią świec, jest zimą trudniejsze. Jednak zaleca się od razu wymienić świece żarowe, jak tylko któryś z objawów będzie widoczny. Usterka świec żarowych ma niestety negatywny wpływ przede wszystkim na kondycję silnika. Spadek mocy podczas jazdy? To może być wina świec żarowych. Tym bardziej, że skutki odczuwa także filtr cząstek stałych, który dostaje od silnika o wiele więcej sadzy, która bierze się z uszkodzonych świec. Niestety, naprawa będzie niezbędna, ale czy wykonywać ją samemu?

Jak sprawdzić świece żarowe?

Aby sprawdzić, czy świece żarowe rzeczywiście uległy uszkodzeniu, najlepiej posłużyć się specjalnym miernikiem lub multimetrem. Po przyłożeniu końcówki miernika na wyświetlaczu pokaże się wynik. Świeca sprawna powinna wskazywać wynik do 1Ω. Jeśli wynik jest wyższy, świeca jest uszkodzona. Sprawdzenie oporności świec pomoże ustalić, czy rzeczywiście konieczne będzie ich wykręcenie z głowicy.

Urwane świece żarowe

Wielu majsterkowiczów bierze się za wykręcanie urwanych świec żarowych samodzielnie, nie zważając na możliwe konsekwencje. Niestety świece żarowe czasami się zapiekają i bardzo ciężko jest je wykręcić, bez specjalistycznych narzędzi. Tym bardziej, że jeśli jedna świeca ulegnie uszkodzeniu, należy wymienić od razu cały komplet, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozostałe, w najbliższym czasie, także doznają awarii. Aby prawidłowo wykręcić świece, należy użyć do tego specjalistycznego klucza. Bardziej doświadczeni mechanicy wiedzą, że można rozgrzać silnik na drodze szybkiego ruchu i dopiero zacząć demontaż. Jednak jest to metoda bardzo ryzykowna, ponieważ przy nieostrożności, można się mocno poparzyć, Dlatego taka metoda nie jest polecana osobom, które nie mają doświadczenia w takich naprawach. Może zdarzyć się niestety i taka sytuacja, że opór przy wykręcaniu będzie zbyt duży i świeca się urwie. Co wtedy zrobić? Czy jesteś w stanie dalej na własną rękę naprawiać samochód?

Wykręcanie urwanych świec żarowych – mechanik Warszawa

Urwana świeca żarowa oznacza w dużym skrócie, że w głowicy został spory kawałek urwanego elementu grzejnego świecy, czyli bardzo wąska, długa końcówka, zwana żarnikiem. Niestety to całkowicie uniemożliwia zamontowanie nowej świecy żarowej. Rzadko który właściciel auta posiada, dość kosztowny, specjalistyczny zestaw do usuwania świec żarowych. Bywa też, że nawet on nic nie pomoże, jeśli świeca będzie bardzo mocno zapieczona. W takim wypadku następuje demontaż i naprawa głowicy, wymiana rozrządu, filtrów i olejów, co jest ogromnym wydatkiem dla właściciela. Na szczęście są warsztaty, których specjalizacją jest wykręcanie urwanych świec żarowych. Warsztat samochodowy Auto Defekt z Józefowa k. Warszawy zajmie się Twoim samochodem tak, abyś nie musiał ponosić dodatkowych kosztów, związanych z naprawą silnika. Wykręcanie urwanych świec żarowych to zadanie dla najbardziej doświadczonych mechaników, dlatego zaufaj specjalistom i wybierz właśnie Auto Defekt.

Komentarze

2 komentarze

  1. Jaro odpowiedz

    Cytuję ” Dzięki świecom żarowym w silnikach wysokoprężnych, dochodzi do sprężenia powietrza i wzrostu temperatury, na skutek wysokiego ciśnienia, po czym następuje samoczynny zapłon”
    Komentuję- do sprężenia powietrza w cylindrze dochodzi na skutek ruchu tłoka, który zmniejszając objętośc zwiększa ciśnienie, rozgrzana świeca żarowa umożliwia samozapłon sprężonej mieszanki paliwowo powietrznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *