ZALEW ZEGRZYŃSKI. Szaleństwo turystów nad wodą. Pracowite wakacje ratowników WOPR

2020-08-17 9:54:25

Fotografia dzięki uprzejmości Fokus Art

Alkohol, lekkomyślność i brawura, to najczęstsze przyczyny wypadków nad wodą. Od 1 kwietnia br. w Polsce utonęło już ok. 230 osób. W ostatnim tygodniu, na terenie powiatu legionowskiego, w Trzcianach utonął 19-letni mężczyzn, a inny mężczyzna w wyniku zderzeniu skuterów wodnych na jeziorze Zegrzyńskim, został śmigłowcem przetransportowany do szpitala

Tłumy ludzi nad wodą przysparzają wiele pracy ratownikom legionowskiego WOPR (Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego). Na plażach i w wodzie zdarzają się osoby nietrzeźwe i nierozważne, a ich zachowanie zmusza do interwencji ratowników.

Zderzenie skuterów

W niedzielę (9 sierpnia) ok. godz. 14.50 doszło do wypadku z udziałem dwóch skuterów wodnych przy plaży w okolicy Hotelu 500. Kierująca skuterem wpłynęła w drugi skuter. Kierujący nim mężczyzna wpadł do wody. Ratownicy, którzy zauważyli wypadek ze swojej bazy, natychmiast ruszyli na pomoc. Okazało się, że poszkodowany jest przytomny, jednak ma uszkodzoną miednicę oraz nogę. Na pomoc wezwano Karetkę Wodną oraz powiadomiono Policję. Uraz, którego doznał mężczyzna był na tyle poważny, że zespół Karetki zdecydował się na wezwanie Śmigłowca LPR. Jak mówią ratownicy, z tej akcji są szczególnie dumni, bo udało się ją przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie.

Skutery wodne powinny być zakazane

Jeszcze przed opisanym wypadkiem, do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który zwrócił uwagę na brawurę kierujących skuterami wodnymi. Stwierdził, że jako osoba pływająca po tym akwenie, boi się wypływać na jezioro z dziećmi i rodziną w weekendy, bo skutery wodne stwarzają zbyt duże zagrożenie. Z wpisów w internecie można wywnioskować, że nie jest to odosobniona opinia. Nie brakuje także opinii, że na Zalewie Zegrzyńskim powinno zakazać się w ogóle sportów motorowodnych, gdyż jest on zbyt mały, jak na tak dużą ilość użytkowników. W rozmowie z legionowskim WOPR dowiedzieliśmy się, że policja ma przeprowadzać częstsze kontrole osób pływających na skuterach wodnych. Funkcjonariusze mają sprawdzać, czy osoby te mają kapoki i uprawnienia do korzystania z tych maszyn.

Tragedia w Trzcianach

W środę 5 sierpnia na niestrzeżonym kąpielisku „Plaża Jabłonna” w Trzcianach, około godz. 17.30 utonął 19-letni mężczyzna. Niestety kilkudziesięciu minutowa reanimacja nie przywróciła funkcji życiowych. Pomimo natychmiastowych działań 9 zastępów (z Legionowa, Jabłonny, Nowego Dworu Mazowieckiego i Warszawy) Straży Pożarnej z łodziami, Policji oraz Zespołu Ratownictwa Medycznego i wydobyciu mężczyzny na brzeg oraz reanimacji – mężczyzna zmarł. Również w ubiegłym roku w tym samym miejscu utonął 30-latek. Okazuje się, że korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych jest wielokrotnie bardziej niebezpieczne. Istnieje bowiem ryzyko, że w niebezpiecznej sytuacji nie będzie miał nam kto pomóc.

Nie zawsze uda się pomóc

Według ratowników, zdarzają się sytuacje, kiedy nie uda się pomóc, nawet pomimo błyskawicznie podjętej akcji. Tak właśnie było 1 lipca br. w okolicy Portu Jadwisin. Zauważono wtedy unoszące się na wodzie ciało. Utonął 70-letni mieszkaniec Warszawy. Po wyłowieniu ciała z wody ratownicy podjęli próbę reanimacji. Niestety okazała się ona nieskuteczna. 19 lipca w Nieporęcie miało miejsce kolejne utonięcie. Nie udało się wtedy, pomimo trwającej blisko 60 minut akcji reanimacyjnej, uratować 24-letniego mężczyzny. Zdaniem ratowników, takie sytuacje zdarzają się, na szczęście bardzo rzadko. Przypominają jednocześnie, aby nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, a pływając na łódce, skuterze wodnym czy na żaglówce nosić kapok.

Przypominają o bezpieczeństwie

Co dwa tygodnie ratownicy z legionowskiego WOPR prowadzą szkolenia w ramach akcji „Lato nad Zegrzem”. 27 lipca zawitali do Nieporętu, a dzień później gościli na plaży w Wieliszewie. W ramach tej akcji Młodzieżowa Grupa Ratownictwa Wodnego LWOPR prezentowała zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zorganizowała pokaz z wykorzystaniem zasobnika. Nie obyło się również bez wizyty Policjantki z Komisariatu Rzecznego, która rozmawiała z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa nad wodą i nie tylko. Wszystkie te atrakcje odbyły się pod Honorowym Patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego oraz we współpracy z Polskim Radiem „Czwórka”. Następne spotkania odbędą się 15 i 16 sierpnia, tym razem na plaży w Serocku i w Wieliszewie!

Paulina Nowicka
Fotografia w tle dzięki uprzejmości: Fokus Art

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *