Bakterie Lactobacillus Reuteri w probiotykach dla dzieci i dorosłych – co musisz o nich wiedzieć?
2020-07-02 3:09:42
Gatunek bakterii Lactobacillus Reuteri należy do rodzaju Lactobacillus. Ludzki układ pokarmowy jest środowiskiem naturalnym tego szczepu, dzięki czemu jest niezwykle dobrze przystosowany do efektywnego działania w tym regionie ciała. Co za tym idzie szczep ten naturalnie wzbogaca florę jelitową organizmu.
Lactobacillus Reuteri – co to właściwie jest?
Lactobacillus Reuteri to rodzaj tak zwanej gram dodatniej bakterii z rodzaju Lactobacillus, która w sposób naturalny zasiedla się w jelitach ssaków i ptaków. Pierwsze opisy tej bakterii pochodzą z 1980 roku. Jest ona wykorzystywana jako naturalny probiotyk. U ludzi Lactobacillus Reuteri znajduje się także w drogach moczowych, skórze i mleku matki. W zależności od szczepu Lactobacillus reuteri mogą mieć różny sposób działania. Na przykład Lactobacillus reuteri DSMZ 17648, stosuje się w przypadku zakażenia H. pylori, natomiast Lactobacillus reuteri NCIMB 30242, świetnie sprawdza się w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu.
Lactobacillus Reuteri właściwości
Niewątpliwym i głównym atutem stosowania probiotyków Lactobacillus Reuteri to, że wspierają one zdrowie jelit. Badania wykazują, że konkretny szczep tej bakterii pomaga w zwalczaniu biegunki poantybiotykowej oraz pomaga w zwalczaniu zaparć czynnościowych u dzieci i dorosłych. Badania kliniczne mówią także o tym, że stosowanie środków z bakteriami Lactobacillus Reuteri przez tydzień zmniejszają nasilenie i objawy kolek i niemowląt karmionych piersią. Zmniejsza również częstotliwość występowania biegunek u dzieci, a każda mama wie, że biegunka u małego dziecka jest bardzo niebezpieczna. Niektóre z badań wskazują także, że Lactobacillus Reuteri zmienia główne źródło pokarmu bakterii jelitowych z cukru na tryptofan, który pomocny jest w wytwarzaniu serotoniny, a to z kolei chroni jelita przed infekcjami.
Zmniejsza podatność na problemy z jelitami i IBS. Ciekawostką jest również to, że badania wśród myszy wykazały, że Lactobacillus Reuteri hamuje zapalenie jelita grubego oraz zmniejszał nawroty choroby wywołane stresem. Z kolei jogurt zawierający Lactobacillus Reuteri i inny Lactobacillus Rhamnosus powodował zwiększenie liczby limfocytów T u pacjentów z chorobą zapalną jelit i zmniejszał ten stan zapalny. Suplementacja tego szczepu bakterii pomocna może być u niemowląt i dzieci z problemami jelitowymi.
Badania prowadzone nad Lactobacillus reuteri (ATCC PTA 6475) wykazały poprawę kondycji skóry i włosów. Jednak badania te prowadzone były na organizmach zwierzęcych, więc brakuje dowodów na mocne potwierdzenie tych korzyści u ludzi. Istnieją również pewne dowody na to, że szczep wspomnianych bakterii ma korzystny wpływ na leczenie stresu i bólu. Badania potwierdzają także tezę, że przyjmowanie probiotyków z szczepem bakterii Lactobacillus reuteri może podnosić stężenie witaminy D w organizmie.
Kliknij i dowiedz się więcej! → znaczenie bakterii w organizmie
Dodatkowo badania sugerują także, że wiele bakterii z rodzaju Lactobacillus również kilka szczepów L. reuteri jest w stanie wytwarzać witaminy, w tym witaminę B12 (kobalamina) i B9 (kwas foliowy). Nie sposób wymienić wszystkich badań sugerującch właściwości tej bakterii, jednak nie ulega wątpliwości, że probiotyki różnego rodzaju mają korzystny wpływ na nasz układ pokarmowy i pozwalają na jego odbudowę oraz efektywniejszą walkę z infekcjami w jelitach.
Lactobacillus Reuteri probiotyk – jaki wybrać?
Bardzo dobrymi opiniami cieszy się probiotyk firmy Biogaia L. reuteri Protectis. Wiele specjalistycznych badań potwierdziło jego bezpieczeństwo u dzieci, noworodków i osób dorosłych. Co ważne probiotyk Biogaia jest pochodzenia ludzkiego – został zaklasyfikowany i nazwany zgodnie z prawidłową taksonomią. Wytwarzany jest w warunkach kontrolowanych po to, aby wyeliminować ryzyko zanieczyszczenia. Nie zawiera toksyn i przenoszonych genów odporności na antybiotyki. Badania kliniczne tego probiotyku potwierdziły, że nie powoduje on żadnych skutków ubocznych – nawet w bardzo wysokich dawkach). Co ważne, również konsumenci nie zgłaszali tego, że produkty Biogaia powodują skutki uboczne. Ponad półtora miliarda dawek środków Biogaia zostało przyjętych od 1996 roku!