POWIAT. Co z wałem przeciwpowodziowym?
2018-03-06 6:12:30
W 2017 roku, planowano stworzenie projektu modernizacji wału przeciwpowodziowego na prawym brzegu Wisły na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Stworzenie ów projektu, miały dofinansować lokalne samorządy. Jak się okazuje, projektant nie zdążył wykonać projektu zgodnie z zapowiedzią. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie z dniem 1 stycznia przestał istnieć. Co więc z planowaną przebudową wału?
Wał wiślany, wiodący z Jabłonny do Nowego Dworu nie jest w dobrym stanie. Ciągle istnieje obawa, że może dojść do jego przerwania, a co za tym idzie, do zalania wielu hektarów ziemi, znajdujących się na wyżej wspomnianym odcinku. By wał zmodernizować, współpracę ze sobą rozpoczęły ze sobą 4 samorządy. W 2017 roku, ogłoszony został przetarg na wykonanie projektu modernizacji wału, w którym wyłoniono jego wykonawcę. Firma, która miała wykonać projekt, nie wyrobiła się w czasie i zwróciła pieniądze. Niestety, również od 1 stycznia br., przestał istnieć Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie. Środki przekazane na cel projektu, wykonawca zwrócił samorządom. Jednak pozostaje pytanie, co dalej z modernizacją, zagrażającego pęknięciu, wału.
Okazuje się, że modernizacją wałów ma się zająć Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, powstałe w miejscu Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Jednak i ta informacja nie jest powodem do szczęścia. Jak informuje lokalny tygodnik powiatu legionowskiego “Gazeta Powiatowa”, remont i przebudowa wału mogą okazać się niemożliwe ze względu na proponowany sposób finansowania. Władze nowopowstałego organu widzą jednak pilną potrzebę modernizacji wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Aktualnie trwają prace nad dokumentacją, która pozwoli pozyskać dotację, czyli około 90 milionów złotych, na wyżej wspomnianą inwestycję. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, widzi jednak konieczność możliwości współfinansowania inwestycji przez samorządy. Samorządy będą musiały dofinansować nie tylko wykonanie projektu, ale również jego realizację, mimo że to nie one odpowiadają za stan techniczny wałów.
AB