SEROCK. Kto chce gimnazjum?

2015-05-12 10:22:13

Starostwo wystąpiło do burmistrza Sylwestra Sokolnickiego z propozycją przejęcia prowadzenia gimnazjum w Serocku. Oferta jest odpowiedzią na rzekome informacje ze strony gminy, że ze względu na zwiększającą się liczbę uczniów w Serocku konieczne będzie zwiększenie liczby miejsc w gimnazjum. Gminni urzędnicy mają jednak odmienne zdanie

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

– Tworzenie nowych szkół jest kompetencją organu prowadzącego. W związku z powyższym wszelkie pytania proszę kierować do rzecznika prasowego Starostwa – enigmatycznie odpowiada Maria Leszczyńska, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku. To właśnie ta placówka miałaby przejąć na siebie dodatkowe obowiązki prowadzenia gimnazjum w Serocku.

Starostwo zaprasza do rozmów

– Zarząd Powiatu w Legionowie wystąpił do Burmistrza Miasta i Gminy Serock z propozycją rozmów na temat przejęcia prowadzenia gimnazjum w Serocku przez Powiat Legionowski – informuje Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowy Starostwa. – Oferta jest odpowiedzią na informacje ze strony gminy, że ze względu na zwiększenie liczby uczniów w Serocku konieczne będzie zwiększenie liczby miejsc w publicznym gimnazjum. Powiatowy Zespół Szkół w Serocku dysponuje zarówno bazą lokalową, jak i odpowiednio wykształconą i przygotowaną kadrą do tego celu – przekonuje rzeczniczka. W starostwie tłumaczą, że utworzenie gimnazjum w szkole powiatowej mogłoby być szansą na stworzenie w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych liceum ogólnokształcącego, na co dziś nie ma szans z uwagi na zbyt małe zainteresowanie młodzieży takim typem szkoły.

Gminne gimnazjum wystarczające

Zaskoczona takim pomysłem jest Alicja Melion, która z ramienia gminy odpowiada za oświatę w Serocku. – Nie mamy problemów z zapewnieniem miejsc gimnazjalistom na terenie gminy ponieważ mamy 3 gimnazja położone w Serocku, w Woli Kiełpińskiej oraz w Zegrzu. Placówki te dysponują znacznie większymi możliwościami niż objęcie edukacją 450 gimnazjalistów, których obecnie mamy w gminie – zapewnia Alicja Melion, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Serocku. – Nie mamy żadnych problemów ze znalezieniem miejsc dla gimnazjalistów. Kadra nauczycielska również jest wystarczająca, a nawet mamy problemy zapewnieniem pełnych etatów dla nauczycieli. Dlatego nie wiem, skąd taka propozycja, nie znam stanowiska starosty. Naprawdę nie wiem skąd taka ocena, że niby baza gminnego gimnazjum jest niewystarczająca – kończy Alicja Melion. Podobną opinię szefowej oświaty podzielają w ratuszu. – Na tym etapie mogę powiedzieć, iż przy ogólnej spadającej liczbie uczniów oraz dostępnej na terenie gminy sieci gimnazjów, możemy w pełni i z sukcesami realizować zadania edukacyjne – przekonuje Józef Zając, wiceburmistrz Serocka.

Kto stoi za tym pomysłem?

Również w gminnym Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Serocku wydają się być zdziwieni tym pomysłem. – W naszym gimnazjum aktualnie uczy się 211 gimnazjalistów w 8 oddziałach. Bazę i kadrę nauczycielską mamy wystarczającą. Zajęcia są prowadzone tylko od godziny 8 do 15.30. Gdyby była taka potrzeba i byłaby większa liczba uczniów na co nie wskazują nasze analizy, to istnieje taka możliwość wydłużenia czasu funkcjonowania naszej szkoły – usłyszeliśmy od pracownika sekretariatu. W kuluarach mówi się, że jest to pomysł dyrekcji PZSP w Serocku. Mówi się, że od jakiegoś czasu systematycznie ubywa w tej placówce uczniów i jednym z pomysłów na uratowanie szkoły jest przejęcie klas gimnazjalnych od gminnej placówki. – Myślę, że należałoby zapytać się pani dyrektor PZSP, skąd taki pomysł na utworzenie w szkole powiatowej tego gimnazjum? Czy dokonywała jakiejś analizy zapotrzebowania, czy konsultowała to ze społeczeństwem lokalnym? – anonimowo zaznacza pracownik gminnego gimnazjum.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *