Większa dostępność, również cenowa

2017-08-31 10:21:01

Światłowód w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Z miesiąca na miesiąc ta nowoczesna technologia dociera do kolejnych polskich domów. To zasługa przede wszystkim największych graczy na rynku, ale także niewielkich, czasami nawet rodzinnych firm. Szybkie łącze jest też coraz tańsze. Gigantyczną prędkość możemy mieć już za 39 złotych miesięcznie.

Był 2010 rok, kiedy próbę oferowania światłowodu podjęła niewielka, rodzinna firma z Oświęcimia.

– Trzy razy dostaliśmy dofinansowanie na projekty światłowodowe. W sumie były to inwestycje na kilka milionów złotych. Lwia część z tego to dofinansowanie – mówi Krzysztof Nykiel, właściciel firmy Promarket Computers.

Dzięki unijnemu wsparciu wybudowała około 300 kilometrów linii światłowodowej, dotarła do kilku tysięcy odbiorców w kilkunastu wioskach południowej Polski.

Na laurach nie spoczęli też duzi gracze. W 2013 Orange Polska uruchomił bezpłatny pilotażowy program w Warszawie, w którym jego klienci mogli korzystać z dostępu do internetu z prędkością do 200 Mb/s.

Obecnie w zasięgu światłowodu Orange znajduje się ponad 1,95 mln gospodarstw domowych w całej Polsce. Super szybki internet ma już ponad 145 tys. klientów w 55 miastach. W 162 Orange Światłowód jest dostępny w jednym lub kilku budynkach. Sieć jest jednak cały czas rozbudowywana. Do końca 2018 w jej zasięgu – jak zapewniają przedstawiciele operatora – będzie nawet 3,5 mln gospodarstw domowych.

Oprócz tego, dzięki dofinansowaniu z unijnych pieniędzy, czyli programowi Polska Cyfrowa w kolejnych 423 gminach Orange do 2020 r. ma podłączyć do światłowodu (w systemie FTTH, czyli bezpośrednio do domu) ponad 264 tys. domów, mieszkań, firm i szkół.

– Planujemy przeznaczyć na ten cel do 2,2 mld złotych. Jednocześnie rozwijamy same usługi światłowodowe, wprowadzając między innymi telewizję 4K. W oparciu o superszybki internet budujemy ofertę dla klientów. W lutym zaproponowaliśmy im pakiet 4 usług Orange Love. Światłowód to jednak nie tylko technologia pozwalająca korzystać z internetu w niespotykanej do tej pory jakości i prędkości, lecz także wsparcie dla edukacji w Polsce. Zobowiązaliśmy się do podłączenia 4,5 tysiąca szkół do światłowodu, wydatnie przyczyniając się do stworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

W lokalnej Promarket ceny zaczynają się od 49 złotych za 50 Mb/s. W Netii za 100 Mb/s koszt miesięczny przy cenie wyjściowej to 39.90 zł a w Orange 39 zł. U tego ostatniego z operatorów za 10 zł więcej możemy mieć światłowód nawet do 300 Mb/s, a za 69 zł miesięcznie o prędkości 600 Mb/s.

Ceny usług światłowodowych stały się więc przystępne dla przeciętnego Kowalskiego. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju tej technologii można przypuszczać, że w przyszłości będą jeszcze atrakcyjniejsze.

czytaj także:

Nie ma lepszej technologii

Nie ma lepszej technologii

Zwalniający internet

Idealne łącze

Cienkie jak włos szklane włókna wybawią cię z kłopotów

Internet światłowód Legionowo 

http://swiatlowod.orange.pl/legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *