Cienkie jak włos szklane włókna wybawią cię z kłopotów

2017-06-12 4:30:26

Ściągasz filmy z sieci, a może grasz online? Zależy ci na komfortowym połączeniu wideo z bliskimi, oglądaniu relacji live z wydarzeń kulturalnych lub transmisji meczów? Wiele dostępnych technologii, niestety, zawodzi.

 

Jest jeszcze gorzej, gdy inny członek rodziny w tym samym czasie postanawia w tym samym czasie ściągać nowe gry czy oglądać teledyski na YouTube. Istnieje jednak sposób, by zapomnieć o tych niedogodnościach.

Lekarstwem są cienkie jak włos elastyczne szklane włókna – światłowód.

Obecnie nie ma lepszej technologii, która odpowiadałaby na potrzeby klientów – przekonuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska dodając, że różni klienci mają różne oczekiwania również w odniesieniu do liczby wykorzystywanych urządzeń w sieci domowej. – Światłowód daje możliwość jednoczesnego oglądania telewizji, surfowania po internecie czy gry on-line przez wszystkich domowników, bez ograniczenia prędkości. Szybki internet Światłowodowy od Orange nie zapcha się nawet przy intensywnym korzystaniu z plików wymiany danych. – mówi Jabczyński.

Niedawno puszczonym po dnie Bałtyku światłowodem z Helsinek do Frankfurtu przesłanie informacji trwa zaledwie 20 milisekund.

Finlandia jest jednak liderem w rozwoju internetowej technologii. Już siedem lat temu jako pierwsza zagwarantowała prawnie dostęp do szybkiego łącza każdemu swojemu mieszkańcowi.

W Polsce rozwój FTTH (światłowód do domu) posuwa się do przodu małymi krokami. Podbój krajowego rynku rozpoczął Orange, czyli dawna Telekomunikacja. Już w tej chwili Orange światłowód jest dostępny we wszystkich największych miastach w Polsce, w ponad 1,7 mln mieszkaniach w kraju. Firma zapowiada, że przed 2020 rokiem liczba ta przekroczy trzy miliony.

To medium w stu procentach odporne na wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne. Ponadto konstrukcja kabla zapewnia mu wytrzymałość przed typowymi zagrożenia związanymi z eksploatacją sieci. To się przekłada na stabilność usługi.

Mamy więc niemal doskonałe medium. Pytanie jak je wykorzystujemy w praktyce. Głównym problemem jest pasmo jakie zapewnimy klientowi, a to z kolei zależne jest od systemu, jaki pracuje na światłowodzie. Należy zaznaczyć że usługa TV realizowana jest poza pasmem wykupionym przez klienta w usłudze, więc rodzina oglądająca transmisję z koncertu w jakości HD czy 4K nie zabiera pasma graczowi i na odwrót gracz nie przeszkadza w oglądaniu telewizji. Dla tego ostatniego ważnym parametrem jest także opóźnienie poniżej 5ms. Pozwala ono bowiem na uzyskanie przewagi na “polu walki”. „Przeciwnik” dysponujący komputerem o takich samych parametrach, ale pracujący na łączu z większym opóźnieniem uzyska obraz chwilę później niż my i jego reakcja nie będzie tak szybka jak nasza – wyjaśnia Wojciech Jabczyński.

Internet światłowód Legionowo 

http://swiatlowod.orange.pl/legionowo

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *