JABŁONNA/ CHOTOMÓW. Zmarł kpt. Józef Lemański

2018-11-04 1:20:10

 

Wczoraj 25 stycznia w wieku 89 lat zmarł Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna – kpt. Józef Lemański

Kapitan Józef Lemański urodził się (ps. Grusza-Kajtuś) urodził się 15 marca 1929 r. był synem legionisty, zesłańca syberyjskiego z 1918 r. Jako 10-latek wstąpił w szeregi Związku Harcerstwa Polsiego. Trzy lata później, mimo ogromnego zagrożenia, wstąpił do Szarych Szeregów przy dowództwie 3 kompanii AK – Chotomów. Uczestniczył w akcjach sabotażowych, głównie na szlaku kolejowym. 1 sierpnia 1944 r. został przydzielony do pomocy sanitarnej przy szpitalu polowym 3 komp. AK-Chotomów. Po upadku powstania ukrywał się wraz z rodziną na terenie Kampinosu, do zniszczonego Chotomowa powrócił dopiero w styczniu 1945 r.
Od 1993 r. piastował społeczną funkcję Prezesa Koła Kombatantów w Chotomowie.
Jako społecznik i członek Ochotniczej Straży Pożarnej, organizował powojenną odbudowę strażnicy. Za swe zasługi dla pożarnictwa, został odznaczony m.in. Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P.

Za swój wysiłek i zaangażowanie, Pan kpt. w st. spocz. Józef Lemański otrzymał liczne odznaczenia w tym: Medal Kustosza Tradycji Chwały i Sławy Oręża Polskiego, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Powstańczy, Medal „Pro-Patria”, odznakę Za wybitne Zasługi dla Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 26 kwietnia 2017 r. odznaczony tytułem Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna.

W latach 1968-1988 pełnił funkcję radnego Rady Gminy Jabłonna. Wśród mieszkańców Gminy Jabłonna Pan Józef Lemański jest znany przede wszystkim jako społecznik zaangażowany w patriotyczne wychowanie młodzieży i pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej. Dzięki jego staraniom, powstały tablice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, a ulice zyskały chlubne nazwy przypominające o znaczeniu oręża polskiego.

W ostatnim czasie, Pan Józef Lemański angażował się między innymi w projekt przeniesienia i renowacji Pomnika Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945 znajdującego się przy rondzie Marsz. Józefa Piłsudskiego w Chotomowie.

Niech spoczywa w pokoju.

Źródło: www.jablonna.pl

Komentarze

2 komentarze

  1. M. odpowiedz

    Pokój Jego Duszy.

  2. Krzysiek odpowiedz

    Odznaczenie nazywa się: Pro Patria, a nie Pro Partia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *