JABŁONNA. Trasy Mostowej nie będzie

2019-02-19 7:30:38

Z nowych zapisów w Planie zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego wynika, iż zrezygnowano z planowanej od 40 lat Legionowskiej Trasy Mostowej. Obecnie postuluje się o przedłużenie Drogi Krajowej nr 61 i połączenie jej z trasą S7 w Łomiankach, a w jej ciągu zbudowanie mostu przez Wisłę


Od prawie 40 lat zapowiadano budowę tzw. Legionowskiej Trasy Mostowej. Jej kluczowym elementem miał być most na Wiśle łączący Jabłonnę z Łomiankami. Trasa miała przecinać ul. Modlińską i dalej biec wzdłuż granicy Jabłonny i Chotomowa z Legionowem. Następnie trasa miała przecinać tory kolejowe i po dotarciu do lasu, miała biec jego brzegiem, na granicy z gminą Wieliszew na wschód. W końcu trasa miała przecinać Łajski i łączyć się z drogą krajową nr 61.

Nie będzie obwodnicy Legionowa

W ten sposób Legionowska Trasa Mostowa miała tworzyć obwodnicę Legionowa od zachodu i od północy. Jednak plany i ich realizacja to dwie różne sprawy. Stworzona przed 40 laty rezerwa terenu na budowę trasy rodziła coraz więcej problemów. Właściciele nieruchomości nie mogli ani zabudowywać znajdujących się tam działek ani ich sprzedać. Dlatego rosło ich niezadowolenie. Niektórym udało się natomiast zdobyć warunki zabudowy i zacząć zagospodarowywać działki znajdując na drodze planowanej trasy. Wreszcie w grudniu 2018 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę ws. Planu zagospodarowania przestrzennego Województwa mazowieckiego, w którym wykreślono Legionowską Trasę Mostową.

Premier obiecał most

Wcześniej jednak, w maju 2018 r. premier zapowiedział budowę mostu na wysokości Jabłonny i Łomianek. Przeprawa ta znalazła się na liście 20 priorytetowych przepraw mostowych, których realizacja ma nastąpić do 2025 r. Most ten miałby łączyć dwie miejscowości na wysokości Kępy Kiełpińskiej. Okazuje się więc, że sam most ma powstać mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie planowano go od 40 lat. Natomiast z planów zniknęła tylko Trasa Mostowa, która miała stanowić obwodnicę Legionowa od zachodu i od północy. W uchwale Sejmiku znalazł się za to zapis, że planowany most miałby stanowić przedłużenie DK 61 i łączyć ją z trasą S7 po stronie Łomianek.

Legionowska Trasa Mostowa została oznaczona na żółto, zaś na czerwono oznaczono przebieg planowanej w tej chwili trasy

Tu będzie most

W rozmowie z dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego dowiedzieliśmy się, że ostateczne miejsce budowy mostu będzie określone dopiero po konsultacjach z Gminami Łomianki i Jabłonna oraz Starostwem Powiatowym. Konsultacje te mają wkrótce się rozpocząć. Jednak zapisy w planie przestrzennym województwa nie dają wielkiego wyboru. Najprawdopodobniej most zostanie zaplanowany na wysokości Kępy Kiełpińskiej. A więc prowadząca od niego trasa przetnie ul. Modlińską na granicy lasu jadąc od pałacu w Jabłonie w kierunku Nowego Dworu Maz. Samo zaś połączenie trasy z DK 61 najprawdopodobniej zostanie wykonane poprzez przedłużenie istniejącej obwodnicy Jabłonny, równolegle do ul. Modlińskiej.

Co z rezerwą gruntów?

Rezerwy komunikacyjne pod budowę Trasy Mostowej od wielu lat zapisane były w planach zarówno miejscowych jak i całego województwa. Z rozmowy z dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego wynika, iż zabezpieczone przed laty tereny nie nadają się już na taką inwestycję, dlatego postanowiono, że przebieg trasy zostanie zmieniony. Tereny te zostaną więc niebawem odblokowane i ich właściciele będą mogli je zabudować albo sprzedać.

KT

Zdjęcie dzięki uprzejmości pana Mariusza Grzybka

Komentarze

5 komentarzy

 1. Arkadiusz odpowiedz

  Most prZez Wisłę to rozwój dla Legionowa
  Start z budową

 2. tak to wyglada odpowiedz

  dziwie sie ze Legionowska Trasa Mostowa mimo ze została zgłoszona przez wojewode do programu krajowego budowy mostów, nie została potwierdzona przez zadna JSTdo realizacji. Okazja było wypełnienie zgłoszenia do ministerstwa infrastruktury w roku 2018 a zakończenie zbierania zgłoszeń upłynęło w czerwcu 2019 roku. Dziwne jest tez i to ze mimo że p. Chodorski organizaując zjazd w pałacu w Jabłonnie oraz fotografowanej na bogato wizyty w sejmie tez nic nie zrobił w tym kierunku słownie zero, tak wiec wnioski Starosty legionowskiego i prezydenta Legionowa i wójta Jabłonny do projektu MPZP dla mazowsza wyrzucone do przyslowiowego kosza. Warto tez przypomniec ze przebieg LTM był tylko postulowany co oczywiście jest bez znaczenia prawnego o czym wypowiedział sie nawet Sąd w Sztrassburgu. W chwili obecnej nie ma nawet postulatu a co wiecej po stronie Łomianek uległa korekcie, obecnie przewidziany pas mija sie z naniesionym fikcyjnym czyli postulowanym przebiwgiem przedstawionym na mapce. Co bedzie dale ?j pewnie z braku zgloszenia i braku kasy raczej znowu tylko plany plany i plany, w zamian powstaje nowe widmo na parę lat, trasy S-10

 3. Victor odpowiedz

  Totalny nonsens. Czyli ruch tranzytowy znacznie wzrośnie i będzie szedł przez DK61 przez Legionowo. Na tych światełkach, jakie są to wszystko się zatka i bedzie kopcić TIR za TIRem. I jak tu ma nie być smogu?? Należałoby by pomyśleć, jak upłynnić ruch przez Legionowo. Bo inaczej będzie dramat większy niż dziś. W rządowym programie budowy 100 obwodnic zabrakło miejsca dla Legionowa. A szkoda.

 4. mieszkaniec legionowa odpowiedz

  Dużo lepsze rozwiązanie przedłużenie dk61 do s7 lepsze rozwiąza nie niż obwodnica Legionowa
  startujcie z budową nie ma na co czekać !!!!

 5. Monter odpowiedz

  Po wybudowaniu S7 i mostu szybciej do Warszawy 😁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *