LEGIONOWSKI. Starostwo ma ptaszka [NA ŻYWO]

2021-03-30 4:33:43

Na elewacji budynku Starostwa Powiatowego w Legionowie pracownicy zamontowali budkę dla ptaków. W tym roku wprowadziła się do niej pustułka. Zapraszamy do podglądania jej na żywo poprzez transmisję na kanale na YouTube Powiatu Legionowskiego:

 

 

Pustułka to niewielki ptak (długość ciała 32-35 cm) z rodziny sokołowatych o smukłej sylwetce z długim ogonem. Samiec charakteryzuje się rdzawym ubarwieniem wierzchu ciała, beżowym nakrapianym spodem, popielatą głową i ogonem zakończonym czarnym pasem. Samica jest brązowa, gęsto plamkowana, z pręgowanym ogonem. Pustułka jest jedynym w Polsce ptakiem drapieżnym, który przystosował się do życia w warunkach miejskich. Wysokie budynki i wieże kościołów są dla niej odpowiednikiem skalnych ścian, na których pierwotnie gniazdowała. Występuje na całym obszarze kraju.
Całkowitą liczebność pustułek w Polsce szacuje się na około 2500-3000 tys. par lęgowych, a w Europie na około 200 tys. par.
Gniazduje w gniazdach innych ptaków, w otworach w ścianach budynków i naskalnych półkach. Pustułka składa 4-6 jaj, które wysiaduje przez 28-32 dni. Młode opuszczają gniazdo po 28-32 dniach. Ptak żywi się drobnymi ssakami, ptakami i dużymi owadami. To gatunek wędrowny – przylatuje w marcu-kwietniu i odlatuje we wrześniu-październiku. Część ptaków zimuje. Pustułka jest gatunkiem chronionym.

Źródło: www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

1 komentarz

  1. waldek odpowiedz

    Podziwiam redaktorów,
    cytuję: Całkowitą liczebność pustułek w Polsce szacuje się na około 2500-3000 tys. par lęgowych, a w Europie na około 200 tys. par.
    Brawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *