Facebook

Płock – dobry wybór na wakacje w Polsce

2018-02-24 9:04:25

Płock niewątpliwie należy do jednego z wielu istotnych historycznie miast Polski. Co prawda obecnie nie należy do najpopularniejszych ośrodków miejskich do których migrują młodzi dorośli w poszukiwaniu wykształcenia i pracy, jednak nadal jest to bardzo ciekawe miejsce na mapie Polski, zaskakujące swoimi pięknymi zabytkami i dziejami. Kiedy odnosimy się do czasów królów i innych ważnych postaci zapisanych na kartach historii, na myśl przychodzą nam przede wszystkim Gniezno, Poznań, Wrocław, Kraków oraz Warszawa. Warto jednak zapoznać się bliżej z nieco mniej znanymi wydarzeniami związanymi właśnie z Płockiem – miastem, które przez niecałe 60 lat było stolicą Polski.

 

Historia powstania i rozwój miasta

Historia Płocka sięga bardzo daleko – według archeologów aż końca X wieku, co oznacza, że była to jedna z najstarszych prowincji tworzących nowo powstałe Państwo Polskie. Był to wówczas ośrodek wierzeń pogańskich, z którymi zerwano za sprawą chrztu Mieszka I. Za panowania Bolesława Chrobrego do Płocka sprowadzeni zostali benedyktyni i miasto stało się siedzibą biskupstwa mazowieckiego. To niezwykle istotny moment dla miasta, ponieważ niedługo później zaczął się intensywny rozwój przypadający na rządy Władysława Hermana. Król ten przeniósł stolicę z Krakowa właśnie do Płocka, dzięki czemu na Wzgórzu Tumskim powstała romańska murowana katedra. Niedługo potem budowla została zburzona i na jej miejscu powstała nowa bazylika, z inicjatywy słynnego biskupa Aleksandra z Malone. Jego mecenat był dla miasta niezwykle cenny – to właśnie on ufundował wykonanie słynnych brązowych drzwi płockich do katedry.

Zabytki z okresu rozkwitu

Kolejnym okresem rozkwitu dla Płocka były rządy Kazimierza Wielkiego, który był nie tylko królem Polski, ale także księciem płockim. Z jego inicjatywy w mieście powstał zamek obronny z fortyfikacjami, który w późniejszych wiekach został przekształcony w opactwo benedyktyńskie. Zamek obecnie słynie przede wszystkim z dwóch zabytkowych gotyckich wieży: Szlacheckiej oraz Zegarowej. Miasto w tamtym okresie rozwijało się ekonomicznie i kulturalnie – powstało istniejące do dzisiaj Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Małachowskiego, a także liczne cechy rzemieślnicze. Dopiero w wieku XVII skończyła się dobra passa Płocka, który wielokrotnie był wówczas najeżdżany i rabowany, aż w końcu w wyniku rozbioru dostał się pod panowanie Prus. Pomimo wielu niespokojnych lat, w tym destrukcyjnego okresu wojen wieku XX, zabytki Płocka udało się odnowić i przywrócić historycznemu miastu.

Co warto zobaczyć poza Wzgórzem Tumskim?

Oprócz przebudowanej bazyliki romańskiej oraz zamku, w Płocku mieszczą się też inne warte uwagi zabytki. Poza Wzgórzem Tumskim w mieście znajdują się także różne piękne budowle sakralne, w tym ufundowana przez Kazimierza Wielkiego Kolegiata św. Bartłomieja, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wraz z klasztorem, a także niezwykła katedra mariawicka – Świątynia Miłosierdzia i Miłości. Ta ostatnia jest przykładem strzelistego neogotyku w wersji angielskiej, wyróżniającego się na tle polskich styli architektonicznych. Dla osób, które nie są zainteresowane budowlami sakralnymi, w Płocku znajdą się inne ciekawe miejsca i obiekty. Warto poznać ścisłe centrum miasta i pójść na spacer starymi deptakami, w tym najstarszą Ulicą Płocką i popularną wśród turystów Ulicą Tumską. Na Starym Rynku można podziwiać piękny klasycystyczny Ratusz zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego – ucznia słynnego architekta królewskiego Dominika Merlini i twórcę wielu wspaniałych przykładów klasycyzmu palladiańskiego na polskich ziemiach.

Miejsce dla miłośników polskiej historii

Płock co roku odwiedzany jest przez wielu turystów zainteresowanych jego historią i zabytkami. Tym, którzy odwiedzają to piękne miasto, polecamy Hotel Tumski. Zlokalizowany jest w samym centrum, zaledwie 250 metrów od Starego Rynku. Starówka oraz najważniejsze zabytki są dla Gości Hotelu Tumskiego dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *