Płock – dobry wybór na wakacje w Polsce

2018-02-24 9:04:25

Płock niewątpliwie należy do jednego z wielu istotnych historycznie miast Polski. Co prawda obecnie nie należy do najpopularniejszych ośrodków miejskich do których migrują młodzi dorośli w poszukiwaniu wykształcenia i pracy, jednak nadal jest to bardzo ciekawe miejsce na mapie Polski, zaskakujące swoimi pięknymi zabytkami i dziejami. Kiedy odnosimy się do czasów królów i innych ważnych postaci zapisanych na kartach historii, na myśl przychodzą nam przede wszystkim Gniezno, Poznań, Wrocław, Kraków oraz Warszawa. Warto jednak zapoznać się bliżej z nieco mniej znanymi wydarzeniami związanymi właśnie z Płockiem – miastem, które przez niecałe 60 lat było stolicą Polski.

 

Historia powstania i rozwój miasta

Historia Płocka sięga bardzo daleko – według archeologów aż końca X wieku, co oznacza, że była to jedna z najstarszych prowincji tworzących nowo powstałe Państwo Polskie. Był to wówczas ośrodek wierzeń pogańskich, z którymi zerwano za sprawą chrztu Mieszka I. Za panowania Bolesława Chrobrego do Płocka sprowadzeni zostali benedyktyni i miasto stało się siedzibą biskupstwa mazowieckiego. To niezwykle istotny moment dla miasta, ponieważ niedługo później zaczął się intensywny rozwój przypadający na rządy Władysława Hermana. Król ten przeniósł stolicę z Krakowa właśnie do Płocka, dzięki czemu na Wzgórzu Tumskim powstała romańska murowana katedra. Niedługo potem budowla została zburzona i na jej miejscu powstała nowa bazylika, z inicjatywy słynnego biskupa Aleksandra z Malone. Jego mecenat był dla miasta niezwykle cenny – to właśnie on ufundował wykonanie słynnych brązowych drzwi płockich do katedry.

Zabytki z okresu rozkwitu

Kolejnym okresem rozkwitu dla Płocka były rządy Kazimierza Wielkiego, który był nie tylko królem Polski, ale także księciem płockim. Z jego inicjatywy w mieście powstał zamek obronny z fortyfikacjami, który w późniejszych wiekach został przekształcony w opactwo benedyktyńskie. Zamek obecnie słynie przede wszystkim z dwóch zabytkowych gotyckich wieży: Szlacheckiej oraz Zegarowej. Miasto w tamtym okresie rozwijało się ekonomicznie i kulturalnie – powstało istniejące do dzisiaj Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Małachowskiego, a także liczne cechy rzemieślnicze. Dopiero w wieku XVII skończyła się dobra passa Płocka, który wielokrotnie był wówczas najeżdżany i rabowany, aż w końcu w wyniku rozbioru dostał się pod panowanie Prus. Pomimo wielu niespokojnych lat, w tym destrukcyjnego okresu wojen wieku XX, zabytki Płocka udało się odnowić i przywrócić historycznemu miastu.

Co warto zobaczyć poza Wzgórzem Tumskim?

Oprócz przebudowanej bazyliki romańskiej oraz zamku, w Płocku mieszczą się też inne warte uwagi zabytki. Poza Wzgórzem Tumskim w mieście znajdują się także różne piękne budowle sakralne, w tym ufundowana przez Kazimierza Wielkiego Kolegiata św. Bartłomieja, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wraz z klasztorem, a także niezwykła katedra mariawicka – Świątynia Miłosierdzia i Miłości. Ta ostatnia jest przykładem strzelistego neogotyku w wersji angielskiej, wyróżniającego się na tle polskich styli architektonicznych. Dla osób, które nie są zainteresowane budowlami sakralnymi, w Płocku znajdą się inne ciekawe miejsca i obiekty. Warto poznać ścisłe centrum miasta i pójść na spacer starymi deptakami, w tym najstarszą Ulicą Płocką i popularną wśród turystów Ulicą Tumską. Na Starym Rynku można podziwiać piękny klasycystyczny Ratusz zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego – ucznia słynnego architekta królewskiego Dominika Merlini i twórcę wielu wspaniałych przykładów klasycyzmu palladiańskiego na polskich ziemiach.

Miejsce dla miłośników polskiej historii

Płock co roku odwiedzany jest przez wielu turystów zainteresowanych jego historią i zabytkami. Tym, którzy odwiedzają to piękne miasto, polecamy Hotel Tumski. Zlokalizowany jest w samym centrum, zaledwie 250 metrów od Starego Rynku. Starówka oraz najważniejsze zabytki są dla Gości Hotelu Tumskiego dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *