Wózki widłowe wysokiego składowania – to powinieneś o nich wiedzieć!

2019-04-25 11:50:37
Składowanie wysokie to system organizacji przestrzeni wymagający użycia specjalnego rodzaju narzędzi, takich jak wózki widłowe wysokiego składowania. W tym artykule dowiesz się więcej o tego rodzaju pojazdach – zapraszamy do lektury!

 

Artykuł zewnętrzny

W wielkopowierzchniowych magazynach, centrach dystrybucyjnych czy halach niezwykle popularnym sposobem zagospodarowania przestrzeni jest składowanie wysokie. Polega ono, jak łatwo się domyślić, na przechowywaniu towarów w najwyższych partiach pomieszczeń. Do składowania ładunków na dużych wysokościach służą specjalne, wielopoziomowe regały i półki.

Ten rodzaj składowania jest niezwykle korzystny – pozwala on zorganizowanie przestrzeni, która w wypadku przechowywania tradycyjnego jest niewykorzystana. Warto jednak pamiętać, że magazyny wysokiego składowania wymagają przemyślanego ich zorganizowania i oznakowania, tak, by praca w nich była bezpieczna i efektywna.

Jednym z narzędzi temu służących są bez wątpienia wózki widłowe wysokiego składowania. Są to specjalne rodzaje wózków widłowych dostosowane do pracy polegającej na podnoszeniu ładunków na duże wysokości i manewrowaniu nimi. Poniżej postaramy się opisać główne cechy tych pojazdów.

Wózki widłowe wysokiego składowania – charakterystyka

Tym, co sprawia, że wózki widłowe wysokiego składowania są praktycznie niezastąpione w wielu magazynach, są ich bardzo dobre parametry dotyczące podnoszenia ładunków (nawet do 12,5 metrów – sprawdź tutaj) oraz ich maksymalnego ciężaru (do niemal 3 ton – takie wózki znajdziesz tutaj).

Przeglądając wózki widłowe wysokiego składowania, warto szczególnie zwrócić uwagę na następujące ich cechy i elementy budowy:

  • maszt – jest to niezwykle ważny, o ile nie najważniejszy element budowy wózka widłowego wysokiego składowania – to on decyduje o tym, czy podnoszenie ładunku odbywa się płynnie i czy jest bezpieczne. Maszt, poza dużą maksymalną wysokością podnoszenia, powinien wyróżniać się ponadto łatwą sterowalnością oraz być wykonany z trwałego materiału zapobiegającego uszkodzeniom. Warto przed zakupem interesującego nas modelu sprawdzić, czy osoba kierująca pojazdem ma też dobrą widoczność ładunku umieszczonego na maszcie – na przykład odbywając jazdę próbną w salonie sprzedaży;
  • osłona dachu – jest to niezwykle ważny element budowy wózka, wpływający na bezpieczeństwo osób nim kierujących – ze względu na to, że ładunki podnoszone są na niejednokrotnie duże wysokości, zabezpieczenie osoby kierującej pojazdem jest nieodzowne. Niektóre wózki, oprócz szyby przedniej, posiadają także szyby boczne dla całkowitego bezpieczeństwa operatora wózka.
  • komfortowa kabina operatora – wygoda pracy jest niezwykle ważna, dlatego wielu dealerów oferuje szereg udogodnień w kabinach, takich jak m.in. regulowany fotel czy regulacja poziomu podłogi.
  • technologia AC polegająca na zastosowaniu silników prądu zmiennego – to obecnie najbardziej wydajny system napędu używany w wózkach widłowych wysokiego składowania. Zapewnia on maksymalną sprawność pojazdu podczas jazdy oraz wszelkich wykonywanych nim prac przy jednoczesnym niewielkim zużyciu silników.
  • system bocznej wymiany baterii – specjalne rolki pozwalają na szybką wymianę baterii, co jest szczególnie komfortowe np. w przypadku pracy wielozmianowej.

kierowca wózka widłowego wysokiego składowania

Wózki widłowe wysokiego składowania – uprawnienia

Wózki widłowe wysokiego składowania mają szereg zalet, nie każdy jednak może sobie pozwolić na ich prowadzenie. Sterowanie nimi wymaga nabycia odpowiednich uprawnień, nadawanych przez Urząd Dozoru Technicznego na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu państwowego. Są to dwa rodzaje certyfikatów:

  • I WJO – kategoria ta przysługuje wózkom widłowym wysokiego składowania z operatorem podnoszonym razem z ładunkiem. Jest to kategoria najwyższa, przeznaczona dla wózków specjalizowanych;
  • II WJO – kategoria ta pozwala na prowadzenie wózków bocznych typu Reach Truck, zaliczanych do wózków jezdniowych podnośnikowych.

Oczywiście można przystąpić do egzaminów, bazując jedynie na własnej wiedzy, jednak najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest uprzednie skorzystanie z bogatej oferty szkoleniowej. Szereg instytucji prowadzi profesjonalne kursy obsługi wózków widłowych wysokiego składowania, oferujące zarówno teoretyczną wiedzę, niezbędną, aby zdać egzamin, jak i praktyczną – dotyczącą samej jazdy oraz podnoszenia ładunków i ich rozmieszczania.

Wózki widłowe wysokiego składowania – informacje praktyczne

Ze względu na ogromną ich popularność w branży przemysłowej i logistycznej, wózki widłowe wysokiego składowania są szeroko obecne na rynku, ich dostępność nie stanowi więc problemu. Warto jednak podchodzić do ich kupna z rozwagą – poszczególne modele różnią się między sobą parametrami technicznymi wpływającymi na jakość ich funkcjonowania w różnych okolicznościach. Biorąc pod uwagę fakt, że nie są to tanie sprzęty – jest to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych – warto poświęcić trochę czasu na szczegółowe zapoznanie się z ofertą dealerów.

Zanim jednak zaczniemy przeglądać różne modele, należy zastanowić się, jakiego rodzaju prace są wykonywane w naszym magazynie i jak często. Od analizy naszych potrzeb zależy, jaki model wózka widłowego wysokiego składowania wybierzemy – czy bardziej zależy nam np. na wysokim podnoszeniu, jeśli regały są wielopoziomowe, czy też np. na maszcie pozwalającym na przenoszenie ładunków o nietypowych kształtach. Może się też okazać, że być może naszym oczekiwaniom bardziej odpowiadają inne rodzaje wózków widłowych przeznaczone do pracy w magazynie, np. wózki czołowe elektryczne (sprawdź tutaj).

Bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem jest zakup wózka widłowego wysokiego składowania bezpośrednio u dealera – znani i renomowani producenci wózków widłowych posiadają szeroki wybór pojazdów transportu bliskiego, można więc z łatwością wybrać urządzenie najbardziej dostosowane do naszych potrzeb. Ogromną zaletą tego źródła sprzedaży jest też zazwyczaj długoterminowa gwarancja, możliwość korzystania z usług autoryzowanego serwisu czy dostęp do oryginalnych części zamiennych.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydawać niemałej kwoty na zakup nowego wózka, jest wybór wózka używanego. Szeroki wybór pojazdów używanych posiadają zazwyczaj ci sami dealerzy, u których możemy zakupić wózki nowe, co jest gwarancją ich dobrej jakości – pomimo tego, że były już wcześniej eksploatowane. Co więcej, wózkom używanym kupowanym w renomowanych salonach także przysługują wymienione powyżej udogodnienia, takie jak gwarancja czy możliwość serwisowania. Zakup pojazdu używanego jest dobrym wyborem także dla wszystkich tych, którzy będą używać wózka widłowego wysokiego składowania sporadycznie, nie chcą więc inwestować w sprzęt, który im się nie zwróci.

praca na wózku widłowym wysokiego składowania

Podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się przekazać podstawową wiedzę na temat wózków widłowych wysokiego składowania. W szczególności rozważyliśmy następujące kwestie:

  • cechy budowy tego typu pojazdów,
  • uprawnienia, jakie upoważniają do ich prowadzenia,
  • praktyczne aspekty dotyczące ich zakupu.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące wózków widłowych wysokiego składowania i wiesz teraz o wiele więcej na ich temat. Z pewnością warto zainteresować się inwestowaniem w tego typu pojazdy – wózki widłowe wysokiego składowania to urządzenia niezwykle przydatne w wielu branżach, podnoszące komfort pracy i przyczyniające się do wzrostu wydajności całego przedsiębiorstwa.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *